A 12-a Conferinta Internationala despre Microorganisme Halofile – Halophiles 2019

Postat în Noutati

Perioada: 24-28 iunie 2019
Locul: Sala Forum – Grand Hotel Napoca, Str. O. Goga nr 1, Cluj-Napoca
Organizator: Prof. Horia Banciu, Facultatea de Biologie si Geologie
Participare:  94 de participanti din 16 tari; 45 prezentari orale si 50 de prezentari de postere

De ce este importantă această conferință?

Citiți mai jos și veți înțelege….

Drumul sării: de la preistorie la știință

1. Pășim pe o ”scenă” de sare.  Actualul teritoriu al Transilvaniei se întinde pe un uriaș depozit geologic de sare de origine marină. Acum 20 de milioane de ani, cea mai mare parte a interiorului arcului carpatic era o lagună întinsă populată cu viețuitoare asemănătoare cu cele din mările tropicale de astăzi. Schimbarea dramatică a climei globale acum 14 milioane de ani a dus la evaporarea acestei mări cu acumularea masivă a sării. Astfel, s-a ajuns ca într-un interval relativ scurt, de sute de mii de ani, să se depună un strat de halit (sau clorură de sodiu), în unele locuri având chiar și 600 de metri grosime. Un souvenir cunoscut al acestui eveniment geologic este chiar ”Muntele de Sare” de la Sovata.

(…) Detalii Blog: https://banciuhoria.wordpress.com/2019/05/19/conferinta-halophiles-2019/

Conferința HALOPHILES 2019, organizată la Cluj, în perioada 24-28 Iunie 2019, va aduce în orașul nostru pe cei mai însemnați cercetători pasionați de studiul halofilelor, oameni de știință de la universități americane renumite, precum Johns Hopkins sau Duke, de la institute de cercetare de prestigiu, precum Max Planck și Helmholtz din Germania, cercetători de top și tineri doctoranzi din Australia, Cehia, China, Grecia, India, Iran, Israel, Italia, Japonia, Marea Britanie, Oman, România, Rusia, Slovenia sau Spania. Aflată la a 12-a ediție, putem spune că această conferință internațională a poposit în inima Transilvaniei, locul unde sarea și iubitorii ei sunt cu adevărat ”acasă”.