Conferințele de joi, o provocare la dezbateri

Postat în Noutati

Conferinţele „de joi” ce se desfăşoară – bineînţeles – în unele zile de joi, la Departamentul de Taxonomie şi Ecologie, Facultatea de Biologie şi Geologie, din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, au devenit un prilej de dezbateri pe teme de biologie, experienţe de călătorie în zone inedite, dar şi discuţii ce atacă subiecte actuale şi controversate.

în sala Sala de Zoologia Nevertebratelor,SZN, Str. Clinicilor 5-7, de la ora 19:00

Iniţiativa dateaza din 2006 şi aparţine domnului profesor universitar dr. Laszlo Rakosy, directorul departamentului ce găzduieşte seria de conferinţe „de joi”, dar acestea au căpătat deja o tradiţie bine-cunoscută nu doar la nivel de facultate.

Principalul avantaj al conferinţelor „de joi” este că dau posibilitatea unui număr mare de studenţi de a-şi lărgi orizontul de cunoaştere. Studenţii găsesc aici posibilitatea de a discuta de la egal la egal cu mulţi dintre profesorii lor, pe care se codesc să îi provoace în timpul cursurilor. Dar nu numai atît. Ei pot afla o sumedenie de informaţii dintr-un mozaic de domenii ştiinţifice (sau nu) şi pot învăţa din experienţa unor specialişti de renume, din ţară şi străinătate. Mulţi dintre ei îşi pot forma o părere argumentată despre ce le place sau nu să studieze pe viitor – iar aceste „intruziuni” în diferite subiecte le vor folosi mai tîrziu în tezele lor de licenţă şi/sau disertaţie.

FACULTATEA DE BIOLOGIE ŞI GEOLOGIE
SOCIETATEA NATURALIŞTILOR PENTRU TRANSILVANIA
ASOCIAŢIA GREEN PROJECT
Vă invită la următoarele conferinţe programate în semestrul I al anului universitar 2016-2017:

TITLU : „Despre război – o istorie a violenţei”

LECTOR: Biolog David JELESCU

DATA: 27 octombrie 2016

TITLU : “Implicarea voluntarilor în managementul participativ al Parcului National Muntii Rodnei”

LECTOR: Dr. Claudiu IUȘAN

DATA: 17 noiembrie 2016

TITLU : „Poveşti postume” – Bioarheologia la graniţa dintre istoria şi biologia populaţiilor umane.

LECTOR: Şef Lucr. Dr. Beatrice KELEMEN

DATA: 24 noiembrie 2016

TITLU : “Expediţiile ROICE în Antarctica”

LECTOR: Dr. Cristian COMAN